hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

Czym jest i w czym pomaga muzykoterapia? 0
Czym jest i w czym pomaga muzykoterapia?

Tajemnice ludzkiego ucha

Współczesna nauka zajęła się tym fenomenem dopiero w latach 20.XX wieku, kiedy francuski neurolog Alfred Tomatis odkrył, że ucho służy nie tylko do słuchania. Jest przecież także instrumentem pozwalającym na zachowanie równowagi, wyprostowanej postawy oraz ładuje naszą korę mózgową energią elektryczną. Te pierwsze badania pozwoliły na stwierdzenie, że utwory muzyczne o wysokiej częstotliwości poprawiają koncentrację, zwiększają kreatywność, stabilizują rytm pracy serca i synchronizują obie półkule mózgowe. To Tomatisowi zawdzięczmy znane określenie „efektu Mozarta”, bo to w utworach tego kompozytora oraz w chorałach gregoriańskich odkrył on najwięcej korzystnych, wysokich częstotliwości.

Wiedza i nauka

Rodzimy się z poczuciem pewnego rytmu. Serce matki wybija go osiemdziesiąt razy na minutę, a my słuchamy go już w życiu płodowym. Jakiekolwiek zmiany w tej melodii wywołują nasz intuicyjny niepokój, a utrzymanie tego rytmu koi nas i uspakaja. Na tej informacji bazuje wiele dyscyplin naukowych, na których pograniczu działa muzykoterapia. 

W toku badan naukowych potwierdzono, że właściwie dobrane dźwięki wpływają w określony sposób na naszą psychikę. Leczenie z wykorzystaniem muzyki staje się coraz powszechniejszą formą terapii, zmniejszając lęki, kojąc depresje, pomagając cierpiącym na bezsenność. Dziś muzykoterapia funkcjonuje jako samodzielna metoda terapeutyczna i bardzo często uzupełnia działania medycyny konwencjonalnej, wspomagając fizjoterapię, kinezyterapię czy rekreację.

Dowody empiryczne

Muzykoterapia stosowana jest najczęściej w lecznictwie psychiatrycznym, skupiając się na aktywizacji uczuć i wyzwalaniu emocji. Dowiedziono, że pod wpływem muzyki do mózgu wydzielana jest endorfina, za to obniża się poziom adrenaliny. Nie tylko wpływa to na ogólną poprawę samopoczucia, ale też obniża ból. To z kolei wpływa kojąco na wszelkie migreny i pozwala na obniżenie dawek leków przeciwbólowych. W chorobach nowotworowych muzyka pozwala na obniżenie uczucia nudności i intensywności wymiotów, które są skutkiem terapii onkologicznej. Słuchanie muzyki wpływa korzystnie na obniżanie ciśnienia tętniczego.

Jak sobie pomóc?

Nawet jeśli jesteśmy całkowicie zdrowi, zdarzają się nam stany nadmiernego napięcia, gdy po prostu potrzebujemy relaksu. Dobra jakościowo muzyka relaksacyjna pozwala nam na osiągniecie stanu alfa, w którym mózg odpoczywa, a mięśnie się rozluźniają. Nie każdy wie, że są instrumenty, których dźwięk pełni funkcje terapeutyczne: misy tybetańskie, gongi, dzwoneczki, harfa czy flet. Równie kojące są odgłosy natury, choć w tym przypadku dobór
musi być nieco bardziej indywidualny. Dla jednego szum fal będzie melodią uspakajającą, innych może zirytować. Warto szukać optymalnego dla nas doboru dźwięków i muzyki, która nas ukoi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl