Masz pytania? Zadzwoń!

Pon-pt (+48) 728 822 255  ||   Czas realizacji to 5 dni roboczych

Życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta 0
Życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta

Spośród trzech klasyków wiedeńskich, Wolfgang Amadeusz Mozart dla wielu jawi się jako postać najbardziej barwna i fascynująca. Kompozytor ten może poszczycić się wyjątkowo barwnym życiorysem, a jego wyjątkowa twórczość do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki poważnej. Co warto wiedzieć o biografii Mozarta?

czytaj całość »
Najsłynniejsze opery i ich twórcy: „Carmen” Georges Bizet 0
Najsłynniejsze opery i ich twórcy: „Carmen” Georges Bizet

Carmen uznawana jest dzisiaj za najpopularniejszą operę wszech czasów, wchodząc do kanonu dzieł dobrze znanych każdemu entuzjaście śpiewu i teatru. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, iż to wybitne dzieło  odniosło sukces dopiero po śmierci swojego autora, gorsząc swą pierwszą widownię nietypową muzyką oraz „niską”, wręcz niemoralną treścią. Oto opis fabuły i podstawowe informacje na temat tego niezwykłego widowiska.

czytaj całość »
Krzysztof Penderecki – co powinieneś wiedzieć o wybitnym, polskim kompozytorze 0
Krzysztof Penderecki – co powinieneś wiedzieć o wybitnym, polskim kompozytorze

FOT. STEPAN RUDIK / FORUM

Krzysztof Penderecki to jedna z najważniejszych postaci współczesnej muzyki poważnej. Polski kompozytor znany jest na całym świecie, mając na swoim koncie liczne nagrody oraz międzynarodowe sukcesy. Jego niezwykła twórczość, a przy tym jego historia, niewątpliwie zasługują na to, by poznać je nieco bliżej.

 

 

 

czytaj całość »
„Cztery pory roku” i co dalej? Sylwetka Antonio Vivaldiego 0
„Cztery pory roku” i co dalej? Sylwetka Antonio Vivaldiego

Antonio Vivaldi to intrygująca postać. Autor jednego z najbardziej szanowanych i rozpoznawalnych dzieł muzyki poważnej oraz jeden z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku na długo został niemal całkowicie zapomniany przez europejskich melomanów. Jego popularność urosła do znanych nam obecnie rozmiarów dopiero w połowie XX wieku. Z jakim odbiorem spotykał się za swojego życia? Oto życiorys tej nietuzinkowej postaci.

czytaj całość »
Czy mażoretki to sport? 0
Czy mażoretki to sport?

 Ubrane w paradne stroje z elementami galowego umundurowania różnego rodzaju służb i formacji mażoretki coraz częściej uświetniają pokazy estradowe i parady uliczne. Maszerując przed orkiestrą sygnalizują jej zbliżający się zakręt, zmianę rytmu lub zakończenie granego utworu, jednocześnie prezentując układy taneczno-marszowe. Zespoły spotykają się na zawodach, gdzie rywalizują o miano najlepszego, a wraz ze wzrostem popularności mażoretek pojawia się pytanie: Czy można traktować to, jako dyscyplinę sportową?

czytaj całość »
Czym jest akord muzyczny - definicja 0
Czym jest akord muzyczny - definicja

Każdy muzyk na początku swojej przygody z dźwiękami musi zmierzyć się z nauką akordów. Pierwszym lekcjom towarzyszy entuzjazm i nadzieja, że już za chwilę będzie można zagrać każdy utwór. Z każdą kolejną lekcją euforia zaczyna nieco przygasać, a jej miejsce powoli zajmuje frustracja. Okazuje się bowiem, że akordy są szerokim zagadnieniem, a na jego zgłębianie trzeba poświęcić sporo czasu.

 

czytaj całość »
Talerze orkiestrowe 0
Talerze orkiestrowe

Czynele, żele, talerze orkiestrowe – bez tego instrumentu trudno jest wyobrazić sobie sekcję rytmiczną. Emitują dźwięk o nieokreślonej wysokości, a usłyszeć je można w utworach wykonywanych np. przez orkiestry symfoniczne i dęte. Dźwięki wydobywane przez czynele można usłyszeć również w muzyce popularnej, gdzie przez muzyków nazywane są powszechnie „blachami”.

czytaj całość »
4 cechy muzyki barokowej 0
4 cechy muzyki barokowej

Czas wyznaczony w historii muzyki od 1597 roku, gdy powstała opera „Dafne” napisana przez Jacopo Periego, do połowy XVIII wieku nazywany jest okresem baroku. Tworzone w tym czasie utwory zyskały nieznany wcześniej charakter, który wpłynął na dalsze losy muzyki.

czytaj całość »
Do czego służy kalafonia? 0
Do czego służy kalafonia?

Kalafonia jest miękką żywicą pochodzenia naturalnego, która najbardziej przydaje się w procesach spawania, lecz znajduje zastosowanie również w wielu różnych branżach. To bardzo aromatyczna, krucha substancja, która łatwo się topi i spala oraz jest niezwykle prosta w obróbce. Do czego przydaje się kalafonia?

czytaj całość »
Podział instrumentów dętych 0
Podział instrumentów dętych

Czy wiesz, że podział instrumentów dętych na zasadnicze grupy (drewniane, blaszane i klawiszowe) nie odnosi się do materiału, z którego są w większości wykonane, lecz do elementu wzbudzającego wibrację? Sprawdź, w jaki sposób dzielą się instrumenty dęte i do której grupy zaliczają się Twoje ulubione.

 

czytaj całość »
Rozmiary skrzypiec 0
Rozmiary skrzypiec

Skrzypce są najmniejszym instrumentem strunowym, należącym do grupy smyczkowych, a jednocześnie charakteryzują się najwyższym strojem. Niewątpliwe walory muzyczne i zachwycające dźwięki skrzypiec są zachętą do nauki gry na instrumencie, zapewniającym całą gamę brzmień – od muzyki klasycznej, poprzez rockową, aż do folkowej. Jak prawidłowo dobrać rozmiar skrzypiec? Podpowiadamy!

czytaj całość »
Saksofon altowy czy tenorowy? 0
Saksofon altowy czy tenorowy?

Saksofon to interesujący instrument z wielu względów. W przeciwieństwie do większości innych instrumentów nie ma swego archaicznego poprzednika. Został wynaleziony w XIX wieku przez Adolpha Saxa i do dzisiaj pozostał w niezmienionym kształcie. Co ciekawe – jest również instrumentem dętym drewnianym mimo metalowego korpusu (a jedyna jego drewnianą częścią jest drewniany strok).

czytaj całość »
Koncert noworoczny – co powinniście o nim wiedzieć? 0
Koncert noworoczny – co powinniście o nim wiedzieć?

Kiedy jedni leniwie budzą się po sylwestrowej nocy, inni z niecierpliwością oczekują Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich. Nie trzeba być melomanem, by wiedzieć, że ten
wyjątkowy koncert to istna klasyka. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje on nieprzerwanie od II wojny światowej. Co jeszcze powinniście o nim wiedzieć?

czytaj całość »
7 ciekawostek o Ludwigu van Beethovenie 0
7 ciekawostek o Ludwigu van Beethovenie

2020 rok jest rokiem Ludwiga van Beethovena. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, szczególnie tych związanych z koncertami na żywo, które miałyby upamiętnić twórczość światowego kompozytora. Na szczęście Internet daje wiele możliwości, a w szczególności pozyskania wielu ciekawostek. Oto najciekawsze, które udało nam się znaleźć na temat życia i twórczości Ludwiga van Beethovena.

czytaj całość »
Świąteczne utwory i kolędy idealne na instrument 0
Świąteczne utwory i kolędy idealne na instrument

Kiedy w grudniu po raz pierwszy w radiu zabrzmi „Last Christmas”, to znak, że sezon świąteczny można uznać za otwarty. Święta bez kolęd i radosnych piosenek nie byłby takie same. Dzięki nim magiczna atmosfera trwa o wiele dłużej niż tylko w Wigilię i Dni Bożego Narodzenia. Jakie są świąteczne utwory i kolędy idealne na instrument?

czytaj całość »
108 rocznica urodzin - czy wiesz kim był Władysław Szpilman? 0
108 rocznica urodzin - czy wiesz kim był Władysław Szpilman?

„Autobus czerwony, przez ulice mego miasta mknie…”, „Tych lat nie odda nikt, tych lat…”, „Nie ma szczęścia, bez miłości i bez kogoś drogiego…”, przyznajmy, kto z nas chociaż raz nie słyszał tych piosenek? Podobnie jak niemożliwe jest, by ktokolwiek z nas nie słyszał sygnału Polskiej Kroniki Filmowej. Ale czy wiemy wszystko o ich autorze?

czytaj całość »
Walka z wirusem w muzycznym wydaniu 0
Walka z wirusem w muzycznym wydaniu

Pandemia koronawirusa zmieniła bardzo wiele w naszym świecie. Większość branż i zatrudnionych w nim ludzi została dotknięta oczywistymi stratami finansowymi, bo po prostu nie mogli wykonywać swoich zajęć. To banalne stwierdzenie, które oznacza dramat, szczególnie dla tych, których wrażliwość jest zdecydowanie wyższa niż innych: dla artystów. Branża muzyczna, szczególnie ta, która nie zajmuje się czystą, komercyjną rozrywką, cierpi wyjątkowo mocno.

czytaj całość »
Upominki świąteczne dla wirtuozów 0
Upominki świąteczne dla wirtuozów

Zakup prezentu nigdy nie jest sprawą prostą, a wybór tego właściwego potrafi przyprawić o ból głowy. Na szczęście my, miłośnicy muzyki, mamy zdecydowanie ułatwione zadanie, bo znamy dobrze swoje upodobania i potrafimy zdefiniować priorytety. Co kupić, aby w czasie świąt, każdy wirtuoz był szczęśliwy?

czytaj całość »
Fortepian a pianino - jaka jest różnica 0
Fortepian a pianino - jaka jest różnica

Pracownicy firm przewozowych, którzy organizują profesjonalne przeprowadzki, twierdzą, że nie ma nic bardziej skomplikowanego w transporcie od fortepianu. Utrudnieniem jest duży gabaryt, połączony z ciężarem i delikatną budową. To sprawia, że potrzeba do tego czterech osób! Problemem jest zwykle to, że laicy zupełnie nie dostrzegają różnicy pomiędzy pianinem a fortepianem i dopiero gdy przychodzi do realizacji zlecenia, okazuje się, że sytuacja jest co najmniej problematyczna. Skąd te nieporozumienia?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl