Masz pytania? Zadzwoń!

Pon-pt (+48) 728 822 255

Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki?
Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki?

Związki z Polską

Yehudi Menuhin to amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, który pracował głównie w wielkiej Brytanii, ale równie chętnie odwiedzał Polskę. To dzięki niemu powstała Sinfonia Varsovia, jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza orkiestra świata. W latach 80. XX wieku Yehudi Menuhin koncertował z polską Orkiestrą kameralną Jerzego Maksymiuka, a jeden z koncertów zagrał dla Jana Pawła II w Castel Gandolfo. Ten cykl koncertowy cieszył się tak wielkim powodzeniem i spotkał z ogromnym uznaniem publiczności i krytyków, że ówczesny dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej, Franciszek Wybrańczyk złożył Yehudiemu propozycję zorganizowania orkiestry wyłącznie dla niego. W ten sposób powstała Sinfonia Varsovia, która zresztą początkowo działała bez żadnej subwencji państwowej. Nie przeszkodziło to w występach na wszystkich kontynentach.

Po co nam Międzynarodowy Dzień Muzyki?

To nieco dziwne, ale nie każdy kocha muzykę i wie, jak, kiedy i gdzie jej słuchać. Międzynarodowy Dzień Muzyki ma na celu uświadomienie istoty i rangi tej gałęzi sztuki całemu społeczeństwu i popularyzację wiedzy o muzyce, jej dobroczynnych właściwościach, a przede wszystkim pięknie. To okazja do zorganizowania koncertów i spotkań, celebracji i wspomnień o najwybitniejszych artystach. W Polsce w tym właśnie dniu odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród Koryfeusza Muzyki Polskiej. Nagroda wręczana jest w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Odkrycie Roku (dla debiutantów). Kapituła przyznaje także nagrodę Honorową. To niezwykłe wyróżnienie dla indywidualnych twórców, artystów i zespołów, ale także muzykologów, krytyków, animatorów kultury i popularyzatorów, których łączy miłość do muzyki i obywatelstwo polskie. Co najważniejsze, typowanie do nagrody prowadzone jest na bardzo szeroką skalę i każdy przedstawiciel środowiska ma prawo zgłosić do nagrody dowolną osobę, wydarzenie lub instytucję.

Jak celebrować święto?

Muzyka łączy ludzi, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy pochodzenia. W tym dniu nie zapominajmy o naszych nauczycielach i kolegach. Międzynarodowy Dzień Muzyki to przede wszystkim okazja do wspólnego uczestniczenia w ważnych wydarzeniach muzycznych. Z pewnością warto gronie bliskich i przyjaciół uczestniczyć w koncercie, a nawet pokusić się o organizację występu artystycznego. To czas, kiedy wszystkim życzymy sukcesów muzycznych, a nasze życzenia warto podkreślić, wręczając drobny prezent, rzecz jasna muzyczny. Sklep Ósemkowa ma dla ciebie wiele propozycji drobiazgów, które ucieszą każdego wielbiciela muzyki: zabawna apaszka czy bransoletka dla dziewczyny, czy mucha w klawisze fortepianu dla chłopaka. Nie zapominajmy o naszych nauczycielach i uprzyjemnijmy im nadchodzącą jesień, sprawiając kubek czy filiżankę na rozgrzewający napój.
https://osemkowa.pl/pl/p/Czarna-mucha-w-klawisze-fortepianu-Fortepian-Mucha-pianisty/2268

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl