Masz pytania? Zadzwoń!

Pon-pt (+48) 728 822 255  ||   Standardowy czas realizacji to 5 dni roboczych

Najbardziej znani polscy saksofoniści 0
Najbardziej znani polscy saksofoniści

Jazz

Saksofon, przewidziany jako instrument koncertowy nie znalazł swojego miejsca w muzyce klasycznej lub raczej nie podbił jej w sposób oczywisty. Za to nie obejdzie się bez niego instrumentarium jazzu współczesnego. Dzięki kilku saksofonistom powstały kolejne jazzowe style muzyczne. Lesterowi Youngowi zawdzięczamy cool jazz, Sidneyowi Bachetowi dixeland, a Hendersonowi hard bop. A w Polsce?

Michał Urbaniak

Gra nie tylko na saksofonie, ale i na skrzypcach. Kreator muzyki fusion. Choć urodził się w Warszawie, mieszkał w Niemczech, Szwajcarii i Szwecji, a obecnie tworzy i pracuje w Nowym Jorku. W latach 60. zadebiutował na Jazz Jamboree w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Grał z The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, w Kwintecie Krzysztofa Komedy i wreszcie sam poprowadził Grupę Michała Urbaniaka, przez którą przewinęli się praktycznie wszyscy polscy jazzmani. Wokalistką zespołu była Urszula Dudziak, z którą artysta związał się prywatnie i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Współpraca z Columbia Records otworzyła artystom drogę do dalszych sukcesów i ukształtowała pracę Michał Urbaniak Fusion. Po latach powrócił do współpracy z polskimi muzykami i regularnie gości na krajowej scenie muzycznej. Związany jest głównie z Łodzią, w której ma honorowe obywatelstwo. Nie każdy wie, że w 2012 r. zadebiutował jako aktor w filmie „Mój rower”, otrzymując zresztą za rolę Włodzimierza nagrodę Orła w kategorii Odkrycie Roku.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski

Człowiek orkiestra – krytyk, dziennikarz, kompozytor, aranżer, dyrygent, ale przede wszystkim muzyk jazzowy, który gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Nie sposób wyliczyć zespoły, które założył i projekty muzyczne, w które się zaangażował. Ogromną popularnością cieszyły się prowadzone przez niego autorskie programy w słynnej radiowej Trójce, koncerty muzyczne oraz kompozycje piosenek wykonywanych przez Marylę Rodowicz czy Łucję Prus. Nie mniej znane są kompozycje muzyki filmowej. Pomimo tego, że jako pierwszy twórca zza żelaznej kurtyny wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport, wybrał życie i pracę w Polsce, nieustannie propagując kulturę muzyczną i miłość do jazzu.

Zaskoczeni? Kazik Staszewski

Być może saksofon odkrywa w człowieku nieznane pokłady drzemiące w duszy, bo będąc doskonałym muzykiem, można też stać się artystą kontrowersyjnym, którego działalność nie jest obojętna na polityczną codzienność kraju. Wokalista, autor tekstów, aranżer, felietonista, angażujący się w projekty muzyczne i filmowe. Uznawany za niestrudzonego obserwatora rzeczywistości, nigdy nie podjął prób pracy twórczej poza Polską. Założyciel zespołu Kult, w którym odpowiada za teksty, wokal, saksofon oraz sampler!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl