hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

Koncert noworoczny – co powinniście o nim wiedzieć? 0
Koncert noworoczny – co powinniście o nim wiedzieć?

1. Koncert poświęcony głównie kompozytorom z rodziny Straussów

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów, a ściślej Johannom Straussom – ojcu i synowi oraz Józefowi i Eduardowi. Jednak od wielu lat usłyszeć można też utwory innych kompozytorów.

2. To nie tylko gra, ale również taniec

Zwykle Koncert wzbogacony jest występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, co nadaje mu szczególną oprawę.

3. Koncert noworoczny w przeddzień nowego roku

Po raz pierwszy, czyli 31 grudnia 1939 roku, Koncert Noworoczny odbył się w przeddzień nowego roku, jednak począwszy od 1 stycznia 1941 roku aż do dzisiaj, koncert wykonywany jest w Nowy Rok.

4. Bilety rezerwowane są co najmniej rok naprzód

Wiele milionów osób ogląda Koncert za pośrednictwem licznych stacji telewizyjnych, które emitują go w 90 krajach na świecie. Jednak Ci, którzy chcą oglądać go „na żywo”, muszą się spieszyć, gdyż miejsca na koncert w Filharmonii rezerwowane są co najmniej na rok naprzód. Co ciekawe, biletów nie można kupić „ot, tak”, trzeba wziąć udział w losowaniu. Ceny biletów wahają się od 20 Euro (za koncert próbny) do 1200 Euro za udział w koncercie głównym 1 stycznia.

5. Koncert noworoczny 3 razy w roku?

Ze względu na ogromną popularność wydarzenia, organizatorzy chcą zapewnić dostępność do biletów jak najszerszemu gronu odbiorców. Odbywają się więc 3 koncerty o identycznym repertuarze. Zwykle jeden z nich – najsłynniejszy – realizowany jest 1 stycznia, a pozostałe 30 grudnia (próbny) i 31 grudnia.

6. Odliczanie do Koncertu Noworocznego już od lutego/marca

Osoby, którym powiedzie się w losowaniu biletów i będą mogły zając zaszczytne miejsce na widowni w Filharmonii, otrzymują powiadomienie zwykle w połowie lutego lub na początku marca.

7. Złota Sala Musikverein w Wiedniu

Koncert odbywa się w centrum muzyki klasycznej w Wiedniu – Złotej Sali Musikverein. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych sal na świecie o znakomitej akustyce. Wybudowana została w stylu historycznym i sama w sobie jest już ozdobą wydarzenia. Z okazji Koncertu Noworocznego dekorowana jest kwiatami, co w połączeniu ze znajdującymi się w niej kolumnami, kariatydami i płaskorzeźbami w antycznym stylu, przypomina swojego
rodzaju świątynię.

8. Koncert Noworoczny w czasach koronawirusa

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Koncert Noworoczny odbędzie się tradycyjnie w Złotej Sali Musikveriein, lecz w nieco innej odsłonie. Zagra bez publiczności, ale nie bez braw. Każda zainteresowana osoba może zarejestrować się na wydarzenie online i bić brawa z domu za pomocą komputera, smartfonu lub tabletu. Brawa emitowane będą na żywo dzięki specjalnemu systemowi nagłośnienia. Usłyszmy je również w telewizji. Co więcej, chętne osoby mogą przesyłać swoje zdjęcia, wybrane zostaną wyświetlone podczas transmisji.

Koncert Noworoczny w Wiedniu to bez wątpienia wydarzenie o światowym zasięgu, którego warto doświadczyć. Ten kultowy event nie zostanie pokonany nawet przez koronawirusa, dlatego tym bardziej warto je śledzić 1 tycznia 2021 roku i w każdy kolejny Nowy Rok.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl