hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

7 ciekawostek o Ludwigu van Beethovenie 0
7 ciekawostek o Ludwigu van Beethovenie

1. Nie wiadomo, kiedy dokładnie narodził się Beethoven

Rozpoczynając czytanie biografii Beethovena, już na wstępnie niejasna jest jego data narodzin, gdyż różne źródła podają przedział między 15-17 grudnia 1770 roku. Wiadomo jednak, że urodził się w Bonn na terenie dzisiejszych Niemiec i już w młodości przeniósł się do Wiednia.

2. van Beethoven znaczy „z buraczanych ogrodów”?

Interesujące są również hipotezy dotyczące nazwiska Beethovena. Jedna z nich mówi, że nazwisko Beethoven oznacza „z buraczanych ogrodów, pól, gospodarstw (beet – „burak”, hoven – „ogrody”). Inne hipoteza głosi, że przedrostek bet- znaczy „lepszy”, a ouwe „gleba”. Warto wiedzieć, że we Flandrii istniała miejscowość Betouwe. Kto wie, być może nazwisko Beethovena wiąże się z pierwotnymi mieszkańcami tego miejsca, którzy osiedlili się w danym miejscu, znajdując tam „lepszą glebę”. Ciekawy jest również przedrostek van przed nazwiskiem. Nie oznacza bowiem (tak jak niemieckie von) przedrostku szlacheckiego, lecz jest członem pospolitych nazwisk niderlandzkich.

3. „Dla Elizy”

Beethoven nigdy się nie ożenił. Jeden z jego najsłynniejszych utworów „Dla Elizy” prawdopodobnie został skomponowany dla niemieckiej śpiewaczki operowej Elizabeth Rockel. Niektóre źródła donoszą, że poprosił ją o rękę. Do małżeństwa jednak nie doszło.

4. Autor najsłynniejszej melodii w historii muzyki

Można nie być fanem twórczości Beethovena ani zagorzałym melomanem, ale na pewno każdy zna (choćby z filmów i reklam) jego dramatyczną i nieco przerażającą melodię, rozpoczynającą V Symfonię c-moll.

5. Beethoven określa długość płyt kompaktowych

Mało kto wie, że podczas projektowania w 1982 roku płyty kompaktowej, dyrektor generalny koncernu Sony osobiście zażądał, by na CD zmieściła się w całości IX Symfonia Beethovena – to z niej pochodzi fragment znany jako hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”. W charakterze eksperta powołano dyrygenta Herberta von Karajana, który stwierdził, że „technika musi umożliwić przesłuchanie całej IX Symfonii”. Nagranie trwało prawie 80 minut, stąd też znana pojemność płyty kompaktowej.

6. Zaczął tracić słuch już w wieku 25 lat

Wiele osób zetknęło się z informacją, że Beethovena tracił słuch, lecz niewiele wie o tym, że zaczęło się to już ok. 25 roku jego życia. Kompozytor wykazał się jednak ogromną determinacją i mimo zwiększających się problemów z odbiorem dźwięków, nie przestał tworzyć (ani wykonywać!) swoich dzieł, nawet wtedy, gdy był już całkowicie głuchy.

7. Ołów w organizmie i niewyjaśniona śmierć

Tak naprawdę do dzisiaj nie ustalono prawdziwej przyczyny zgonu Beethovena. Po jego śmierci stwierdzono u niego ponad stukrotną dawkę ołowiu w organizmie. Niektórzy mówią, że zmarł na ołowicę, która mogła być również jedną z przyczyn wspomnianej głuchoty. Jak podają źródła, ów pierwiastek podawał mu lekarz, po operacji, która miała ocalić jego życie. Prawdopodobnie ołów miał być nie tyle przyczyną śmierci kompozytora, ile nieskutecznym
lekarstwem.

Na koniec warto dodać, że Beethoven znany jest globalnie. Na mapie świata jest ponad 700 ulic i placów Beethovena na wszystkich kontynentach. Co ciekawe, w samych Niemczech jest ponad 300 ulic nazwanych imieniem kompozytora. Bez wątpienia to tylko ułamek ciekawostek o Ludwiku van Beethovenie, zachęcających do dalszego poznania nie tylko twórczości, ale również życia kompozytora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl