hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

„Cztery pory roku” i co dalej? Sylwetka Antonio Vivaldiego 0
„Cztery pory roku” i co dalej? Sylwetka Antonio Vivaldiego

Antonio Vivaldi to intrygująca postać. Autor jednego z najbardziej szanowanych i rozpoznawalnych dzieł muzyki poważnej oraz jeden z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku na długo został niemal całkowicie zapomniany przez europejskich melomanów. Jego popularność urosła do znanych nam obecnie rozmiarów dopiero w połowie XX wieku. Z jakim odbiorem spotykał się za swojego życia? Oto życiorys tej nietuzinkowej postaci.

Początki wybitnego kompozytora
Antonio Vivaldi przyszedł na świat 4 marca 1678 uroku, jako syn fryzjera parającego się również muzyką. Młody Vivaldi niemal od urodzenia cierpiał z powodu słabego zdrowia, zmagając się m.in. z astmą. Wenecjanin w młodym wieku wstąpił do stanu duchownego. Mając 25 lat został nauczycielem gry na skrzypcach w sierocińcu, z czasem przejmując kolejne związane z muzyką funkcje oraz przygotowując dziewczęta do występów w formie oprawy nabożeństw, które przyciągały uwagę lokalnych elit i dorobiły się rangi swoistych wydarzeń artystycznych. Swoim uczennicom dedykował część tworzonych przez siebie kompozycji.

W tym czasie Vivaldi komponował wiele ze swoich utworów, które odnosiły ówcześnie spore sukcesy. Twórca ten dał się poznać jako wizjoner i innowator, eksperymentując z formą muzyki, wprowadzając nieznane dotąd elementy oraz obsadzając znane już instrumenty w zupełnie nowych rolach. Choć uznawany był za wirtuoza skrzypiec, pisał muzykę z myślą o bardzo szerokiej gamie instrumentów. Jego dzieła stały się ważnym źródłem inspiracji dla Jana Sebastiana Bacha, który był w posiadaniu transkrypcji kilku utworów Vivaldiego. To właśnie dzięki owym transkrypcjom, wenecki kompozytor został w czasach współczesnych odkryty na nowo.

Sława i kariera
W okolicach roku 1718 Vivaldi przeniósł się do Mantui, zostając dyrygentem na dworze księcia Filipa. W 1725 roku w Amsterdamie ukazał się zbiór Il cimento dell'armonia e dell'inventione, 12 utworów, z których 4 pierwsze stanowiły słynne, rewolucyjne Cztery PoryRoku, inspirowane krajobrazem wsi wokół Mantui. W okresie pracy na dworze Vivaldi poznał Annę Tessieri, młodą śpiewaczkę, z którą kompozytor nawiązał wyjątkową więź i z którą współpracował przy okazji licznych koncertów.

W późniejszym okresie odbywał wiele podróży po Europie, dając koncerty i ciesząc się sporym uznaniem. Jego gorącym zwolennikiem został także cesarz Karol VI. Mimo to, Vivaldi nie cieszył się finansową stabilnością, szczególnie podczas swojej przeprowadzki do Wiednia, przez co zmuszony był sprzedawać swoje utwory po zaniżonych cenach. W 1741 roku, kompozytor zmarł tamże z powodu nieznanej choroby. Antonio Vivaldi uznawany jest dziś za postać wybitną, inspirującą oraz niezwykle popularną. Mimo długiego okresu braku rozpoznawalności, włączony został w poczet najwybitniejszych kompozytorów, a jego utwory znajdują się w ścisłej czołówce słuchalności w dziedzinie muzyki klasycznej. Dzięki porywającym, bardzo emocjonalnym brzmieniom, dzieła tego autora zyskały ponadczasową sławę.

 

zdjęcie: wyborcza.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl