hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

Muzyka filmowa według Alexandre Desplata 0
Muzyka filmowa według Alexandre Desplata

Muzyka filmowa według Alexandre Desplata

Alexandre Desplat jest jednym z najbardziej znanych i rozchwytywanych kompozytorów muzyki filmowej. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów, otrzymał 19 nagród, w tym 2 Oscary za muzykę do filmów: „Grand Budapest Hotel” i „Kształt wody” oraz Złoty Glob za muzykę do filmu „Malowany welon”. Jego kompozycje 34 razy zostały nominowane do prestiżowych nagród, w tym 5 razy do Oscara.

Urodził się w Paryżu w 1961 roku. Jego ojciec był Francuzem, a matka Greczynką, ta mieszanka kulturowa wywarła duży wpływ na jego twórczość.

Młody Alexandre już we wczesnym dzieciństwie wykazał duże zainteresowanie muzyczne. Naukę gry na pianinie rozpoczął, mając 5 lat, później opanował także trąbkę i flet.

Pasja z dzieciństwa nie minęła z wiekiem, Desplat postanowił, że muzyka będzie częścią jego życia zawodowego i podjął studia w Konserwatorium Paryskim (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris), gdzie miał możliwość nauki pod okiem Claude Ballifa, Iannis Xenakis. Po studiach odbył także kurs orkiestracji u Jacka Hayesa w Los Angeles.

Początkowo Alexandre interesował się muzyką jazzową, brazylijską i afrykańską, później zafascynowała go muzyka filmowa i amerykańska kinematografia, z którą związał się zawodowo.

Desplat na początku kariery komponował głównie do francuskich przedstawień teatralnych. Po 1990 roku jego kariera znacznie się rozwinęła i zaczął tworzyć muzykę do licznych produkcji telewizyjnych, krótkometrażowych filmów oraz reklam. Jednak prawdziwą sławę i rozgłos, francuskiemu muzykowi, przyniosła hollywoodzka produkcja „Dziewczyna z perłą”. Dzięki tej ścieżce dźwiękowej zdobył uznanie krytyków. Jednak popularność w Hollywood nie odwiodła go od współpracy z europejskimi reżyserami, dzięki czemu w swoim dorobku ma około 50 filmów ze starego kontynentu.

Głównym celem Desplata jest tworzenie muzyki, która dotyczy filmu, ale potrafi się sama obronić. Mówi, że komponując muzykę filmową, trzeba szanować dialog filmowy i grę aktorską. Muzyka odgrywa ważną rolę w budowaniu napięcia i rytmu dialogu, znając tę rolę i jej istotność można stworzyć kompozycję będące uzupełnieniem obrazu, nie zaś intruzem, zgniatającym film. Znając twórczość Alexandra, trzeba przyznać, że wychodzi mu to doskonale. Jego muzyka, dzięki wpływom kulturowym i osobistej fascynacji jazzem posiada niepowtarzalny, indywidualny charakter, który mamy szczęście podziwiać w naprawdę wielu produkcjach filmowych.

Przykładowe filmy, ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Alexandre Desplata:

  • Jak zostać królem;
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I i II;
  • Coco Chanel;
  • Ciekawy przypadek Benjamina Buttona;
  • Strażnicy marzeń;
  • Złoty kompas;
  • Julie i Julia;
  • Gra tajemnic;
  • Operacja Argo;
  • Dziewczyna z portretu.

zdjęcie: https://soundtrackfest.com/en/news/alexandre-desplat-in-concert-with-the-orchestre-national-de-france-in-paris/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl