hello@osemkowa.pl

 || czas realizacji to 5 dni roboczych

Najsłynniejsze opery i ich twórcy: "Madame Butterfly" Giacomo Puccini 0
Najsłynniejsze opery i ich twórcy: "Madame Butterfly" Giacomo Puccini

Najsłynniejsze opery i ich twórcy: "Madame Butterfly" Giacomo Puccini

Madame Butterfly, czyli tragedia japońska w trzech aktach autorstwa Włocha Giacomo Puccini. Kompozytor podczas pracy nad tą operą studiował muzykę i obyczajowość Japonii, co zainspirowało go do stworzenia dzieła w egzotycznym klimacie. Dramat gejszy wciąż wystawiany jest na scenach całego świata, niezmiennie ściągając na widownię miłośników opery.

Fabuła

Historia Madame Butterfly rozgrywa się w 1904 roku w Nagaski. Wówczas to młody, amerykański oficer Pinkerton przybywa do Japonii na pokładzie statku „Abraham Lincoln”. Mężczyzna jest zafascynowany orientalną kulturą kraju kwitnącej wiśni oraz rozrywkami, które tu na niego czekają. Poznaje piękną, młodziutką gejsze Cho -Cho san, którą pieszczotliwie nazywa Butterfly. Gejsza przydomek zawdzięcza rodowemu herbowi w kształcie motyla, jednak można się tu doszukać głębszej symboliki. Oficer postanawia ożenić się z piękną gejszą mimo ostrzeżeń amerykańskiego konsula. Dziewczyna w przeciwieństwie do swojego narzeczonego, ślub traktuje bardzo poważnie i z miłości do niego wyrzekła się wiary swoich przodków, przyjmując chrzest. Oczywiście uroczystość ślubna nie może przebiec bez problemów. Wuj Cho-Cho san przeklina pannę młodą za porzucenie wiary i nakłania jej przyjaciół i rodzinę, by się jej wyrzekli. Wówczas przerażeni goście opuszczają dom, a para młoda zostaje sama.

Krótko po ślubie Pinkerton musi wyruszyć w podróż, jednak zapewnia Butterfly, że wkrótce wróci. Opuszczona żona zostaje sama w Nagasaki, a pod nieobecność oficera rodzi im się syn. Żyjąca w biedzie Cho-Cho san z nadzieją wyczekuje na powrót męża, wciąż wierzy w jego obietnicę, mimo że Pinkertona nie ma już 3 lata. W międzyczasie w domu gejszy zjawia się konsul, by poinformować ją o wiarołomstwie Pinkertona, ich rozmowę przerywa nadejście pośrednika Goro zapowiadającego wizytę księcia Yamadori, który od dawna ubiega się o względy japonki. Butterfly stanowczo odrzuca jego konkury, wciąż z nadzieją oczekując na powrót męża.

Gdy wystrzał armaty obwieszcza powrót długo oczekiwanego amerykańskiego okrętu, Buttefflu z radością przygotowuje dom na przybycie Pinkertona. Mijają godziny, a oficer się nie pojawia. Zmęczona Cho-Cho san udaje się na spoczynek. W tym momencia zjawia się jej mąż, któremu towarzyszy młoda Amerykanka. Okazuje się, że Pinkerton ma „prawdziwą żonę” i chcą odebrać jej dziecko. Upokorzona i zraniona japonka odprawia wszystkich. W rozpaczy sięga po sztylet ojca z inskrypcją „Niech z honorem umiera ten, komu los nie pozwolił żyć z honorem” i zadaje sobie śmiertelny cios w pierś. W tym momencie do pokoju wbiega Pinkerton, który jest świadkiem jej ostatniego tchnienia.

 

Madame Butterfly jest dokładnym, psychologicznym obrazem nieszczęśliwie zakochanej kobiety. Najpierw poznajemy ją jako szczęśliwą, pełną nadziei narzeczoną. Ufna i wierna żona zmienia się w zrozpaczoną, zhańbioną porzuconą kobietę, która ze spokojem i pewnością podejmuje decyzję o śmierci. Bez względu na stan Madame Butterfly fascynuje słuchaczy i jest gwiazdą na scenie, która od lat przyciąga tłumy widzów na tę operę.

 

zdjęcie:  https://www.opera-online.com/en/items/works/madama-butterfly-giacosa-puccini-1904

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl